پمپ دنده ای

پمپ های دنده ای پمپ هایی هستند که بر اساس مکانیزم چرخش دو چرخ دنده در کنار هم کار میکنند.
این پمپ ها به دلیل نوع مکانیزم کاری خود در بازه بزرگی از فشار ها و دبی ها کار میکنند.ان ها معمولا بین 0.5 تا 300 لیتر در دقیقه دبی و فشاری بین 0 تا 300 بار کار میکنند.

همچنین حداکثر دور ورودی انها حدود 5000 دور در دقیقه میباشد.البته که بالا تر از این مشخصات هم پیدا میشوند اما از حالت معمول خارج شده و جزو استثناها به حساب می ایند که معمولا قیمت خیلی بالایی دارند.

پمپ های دنده ای به دلیل ساختار جالبشان دارای مزایا جالبی هستند مانند قیمت بسیار پایین،تعمیرات بسیار اسان،خرابی کم،حجم کم،وزن پایین و.. اما خب هیچ دستگاه مکانیکی ای بی عیب نیست و باگ هایی در ان وجود دارد و پمپ دنده ای ام از این قائده مستثنا نیست.

از عیوب این پمپ ها میتوان به خرابی زیاد در فشار های بالای 270 بار،بازدهی پایین در فشار های بالای 40 بار،داغ شدن بیش از حد روغن در دور های بالا(از 2000 بالا تر) و سر و صدای ازار دهنده این پمپ ها اشاره کرد.

روی هم رفته این پمپ ها به صرفه و کاربردی هستند به طوری که در طیف وسیعی از شرایط های کاری میتوانند به بهترین شکل کار کنند.

از انواع این پمپ ها میتوان به پمپ دنده ای ساده الومینیومی،دنده ای الومینیمی چند طبقه،پوسته چدنی،پوسته چدنی دو شفت و… اشاره کرد.